
És te?
Az hogy egy munkakör betöltéséhez a munkaadó milyen készségeket, képességeket vár el, feladatonként, beosztásonként változik. Vannak kivételek, amik minden esetben vizsgálat tárgyát képezik. Ezek közül is az egyik legfontosabb a sikerorientált - kudarckerülő, - kudarckereső - sikerkerülő négyesfogat.

Sikerkeresők, akik akkor motiváltak igazán, ha a siker és a kudarc valószínűsége kb 50 % . Őket az előre nem kiszámítható feladatok inspirálják, pl nagy stresszel járó vizsgákon, a legjobbat képesek kihozni magukból. Kritikus szituációkban is győzelemre törnek. Feladat vagy probléma helyzetben őket leginkább az eddig elért sikereik motiválják. Jellemző rájuk, a pozitív énkép. A sikerorientált viselkedés mögött első helyen az önállóságra való nevelés, a szülők teljesítmény és sikerorientáltsága áll.
Kézírásuk: Ott ahol hajlékony vonalvezetés lenne egyszerűbb, szögek jelennek meg. Szabályosan írnak (belső normát tartanak). Írásuk inkább kötött. Az írásra kezdethangsúlyosság jellemző pl szavak mondatok elején, 'm' betű első szárán. Erősebb nyomással írnak, aláírásuk határozott. Soraik egyenesek.
A kudarckerülőket leginkább a könnyen elvégezhető feladatok inspirálják, ahol a siker biztosra vehető. Jellemző rájuk a bizonytalanság és szorongás, amit mivel teljesen beépül a személyiségükbe, természetesnek vesznek. Legtöbbjük annak ellenére, hogy maximális pontossággal felkészül a vizsgáira alul teljesít. Viselkedésük mögött leginkább a szülők által valamikor 'biztonságosnak' minősített feladatok előnyben részesítése áll. Pl a "Ne mássz a fára mert leesel, játssz csak itt a homokozóban." és hasonló fegyelmezésekkel, a feladatoktól szorongó, magát igazán ki nem próbáló menekülő magatartású gyermeket nevelnek.
Kézírásuk pl: Lágyabb vonalvezetés, határozatlan térkezelés (nincsenek bekezdések, írásjelek hiánya). Iskolásabb jellegű íráskép. Sorok sokszor lefelé vagy felfelé tendálnak. Jól olvasható szövegírás mellett, olvashatatlan aláírás. Kötetlenebb írás (betűket nem kötik össze). Kisebb sor, és szóközök.
A kudarckeresők azok, aki sokszor egy életen át, maguk alatt vágják a fát. Többségük tehetséges, és jóval magasabb tisztséget láthatna el, mint amit betölt. Ők azok a valamikori gyerekek, akik a "Nem lesz belőled semmi!" vagy ehhez hasonló szülői mondatok mentén nőttek fel. Akik tanulnak, iparkodnak, teljesítenek, de valami miatt a kitűzött cél előtt egy lépéssel nem sikerül elérni azt. Pl a magasabb, több jövedelemmel járó munkát megkapni, ami éppen hogy csak, egy kicsin múlott volna. Sokukban tudattalan szintre száműzötten megtalálhatók a "Buta vagyok" "Nem vagyok képes rá" mondatok. Nincsenek tisztában saját képességeikkel, teljesítményszintjükkel.

Kézírásuk pl: A lapon a jobb margó nagyobb, szélesebb. Határozatlan vonalvezetés, hullámosabb rövidebb sorok, 'a o' betűk sérültek, pl laposak töredezettek. Írásuk ballra dől, gyakran hiányoznak végvonalak, gyengébb a nyomóerő. Töredezettebb az íráskép.
Legvégül a titokzatos sikerkerülők. Emberek, akik feltesznek olyan egyszerű kérdéseket mint: "Kell ez nekem?"" Milyen árat kell ezért fizetnem?" A kategóriának a vezető kiválasztásban, bizalmi munkakörökben van nagy szerepe, leginkább azokon a területeken ahol elvárás a munkáltatóval történő teljes hasonulás, illetve a személyes értékrend ignorálása. A sikerkerülő autonóm önálló személy, aki adottságait képességeit tekintve képes lenne a feladatra, ám személyes életfelfogását tekintve, nem preferálja azt "minden áron". Pl: anya, aki nem marad ott túlórázni még akkor sem ha az jelentős plusz bérrel jár, mert fontosabb számára a család.
Kézírásuk pl: Jól tagolt, bekezdések, franciabekezdések kiemelések jellemzőek. Saját egyéni normájukat tartják. Ez azt jelenti, hogy az egy mérési tartományon belüli paraméterek - pl felső /alsó / közép zónás adatok - egyezőséget mutatnak. Egyéni íráskép. Soraik sosem akadnak össze, lehet nagyobb sor és szótáv. Az írásra egyszerűsítés jellemző, ezek az írás egészén megtalálhatók.
Hogyan lehet pl egy kudarckerülőből sikerkereső? Igen. Ennek első lépése annak tudatosítása hogy miért tartozom ebbe a csoportba. Mik az okok? Miután ez tudatossá vált. Olyan sikeres tapasztalatokat kell szereni, amiket lépésről lépésre beépítve változik a személyiségünk. Változik a feladathelyzetehez való hozzáálásunk. Ez jól felépített célokkal, tervekkel elérhető.