
Lehet nem tudsz róla. Pedig nélküle könnyebb lenne.
Tucatszámra íródtak önfejlesztő könyvek, sugallva hogy bármiféle lelki problénát meg lehet oldani, csak megfelelő módon kell élni, és persze tudni kell teremteni divatspiri nyelven mondva "manifesztálni". Ez a fajta hozzáállás azt sugallja, ha ezt és ezt megteszed, minden rendben lesz. Hangzatos frázisok. Ha mégsem tudod az elvártakat megfelelő módon összehozni, okolás, te nem csináltad jól, benned és nem a csodamódszerben van a hiba. Mindíg a delikvensel van gond. Ezzel a hozzállással lelki segítők rövid idő alatt nagyon mélyre tudják juttatni az embereket.
Sérüléseink lehetnek olyan mélyek amikhez szakemberre van szükségünk. Ha a megszületésünk körüli (előtti) időszakban szereztünk sérüléseket, ezek szinte felülírhatatlanok. Olyan átfogó mintázatokról van szó, melyek testi érzetekből, érzelmekből, gondolatokból állnak. Nagyban befolyásolját személyiségünk alakulását. Önsorsrontó mintázatokról, melyek korai fejlődés során alakulnak ki. Ismétlődnek, és az élet előrehaladtával beépülnek részünkké válnak, finomodnak. Ezeket a mintázatok a sémáink. A sématerápiás gondolkodás szerint, leki(testi) egészség akkor jöhet létre, ha érzelmi szükségleteinket adaptív (alkalmazkodni képes) módon tudjuk kielégíteni. Ennek egy alapvető feltétele, hogy ezt gyermekkorban megtanítsák nekünk. Vagyis legyenek "egészséges" szülői mintáink.
Alapvető gyermekkori érzelmi szükségletek:
- biztonságos környezet megléte,
- biztonságos kötődés (szülői családi) létrejötte,
- az érzelmek és a mindenkori szükségletek szabad kifejezése
- a spontán játék lehetősége,
- az életkornak megfelelő korlátok, határok felállítása.
Amennyiben a fenti szükségletek sérülnek, egészségtelen hiedelmek alakulhatnak ki magunkról és a világról. Létrejönnek a sémáink. Ezek a korai maladaptív (diszfunkcionális) sémák, kártékony módon szűrőként működnek bennünk.
Korai maladaptív sémákat eredményeznek:
- Ha gyermekkorunkból hiányzott valami alapvetően fontos dolog, pl a szeretet, a megértés, az elfogadás, a figyelem, a stablitás,
- ha nem éreztük biztonságban magunkat sem a családunkban, sem a különböző oktatási intézményekben,
- ha olyan gyermekek voltunk, akit tulságosan óvtak védtek szülei , nem kaptunk elegendő szabadságot, sérült az autonómia iránti igényünk,
- ha gyermekkorunkban azonosultunk valamelyik a szülőnk káros gondolataival, érzéseivel vagy viselkedésével.
- A maladaptív sémák létrejöttében nagy a szerepe ha gyermekorunkban traumatizáltak bennünket.
Young (pszichoterapeuta) 18 korai maladaptív sémát különböztetet meg:
1. Elhagyatottság séma. Kapcsolaton belül az instabulitás érzetét eredményezi. A kötődás bizonytalan a kapcsolatok sem tartósak.
2. Bizalmatlanság séma. A kihasználtság érzésének folytonos jelenléte.
3. Érzelmi Depriváció: Érzelmi tekintetben valamitől megfosztottnak érzzük magunkat. Ez a hiedelem táplálja, a gondolatot hogy érzelmileg nem tudunk kapcsolódni.
4. Csökkentértékűség séma . Érzés, hogy valami baj van velünk, amikor valami miatt értéktelenebbnek érezzük magunkat.
5. Társas izoláció séma: A másság érzése, hogy nem illünk a szóületési családba, esetleg a világba, hogy sehova, senkihez sem tartozunk.
6. Dependencia séma: Az alkalamtlanság érzésének folytatólagos megléte. Ha nem tudjuk önállóan a mindennaoi feladatainnkat ellátni.
7. Veszélyeztetettség séma: Megalapozatlan félelem különféle katasztrófáktól. Ami bármikor bekövetkezhet.
8. Összeolvadtság séma: Túlzott közelség ill érzelmi bevonódás egy személlyel ( pl szülőkkel).
9. Kudarcra ítéltség séma: A hiedelem, miszerint elkerülhetetlen hogy ne valljunk kudarcot. A környezethez viszonyítva a csökkent értéküség érzése.
10. Feljogosítottság séma: Hiedelem, hogy a többiekhez képest felsőbbrendűbb, különlegesebb valaki, több joga is van, mint környezetének.
11. Elégtelen önkontroll séma: Az egyén nehezen, vagy sehogy sem hajlandó az élethez szükséges kontrollt beiktatni. Alacsony a frusztrációs toleranciája.
12. Behódolás séma: Elnyomás érzésének megléte, ill a harag, elhagyás elkerülése miatt, a kontrollt fokozott mértékben átadja.
13. Az elismerés hajszolása séma: Viselkedésével a környezet figyelmét folyamatosan fenntartja.
14. Aggályosság és gátlás: séma Az egyén spontn érzéseit, késztetéseit, ezzel együtt döntéseit is elnyomja.
15. Negativizmus/pesszimizmus séma: Teljes életen át átívelő negatív szemléletmód ( halál, fájdalom, veszteség, csalódás, bűntudat érzések dominanciája).
16. Érzelmi gátoltság séma: Az érzelmek a spontán kommunikáció erős gátlása. Félelem a külvilág rosszallásától. Túlzó a személyes késztetések feletti kontroll.
17. Könyörtelen mércék séma: A kritik elkerüllés miatt nagyon magas mércéknek megfelelő viselkedés Nagyon magas teljesítmény igény.
18. Büntető készenlét séma: A hiedelem, miszerint ha az egyén hibát követ el, keményen meg kell büntetni.
Meggyógyulhat-e a séma?
A gyógyulás úgy vehető észre hogy a séma egyre ritkábban aktiválódik. Illetve a sémához kapcsolódó érzelmek gyengülnek, rövisebb lefolyásúak. A válaszreakció egy egsézséges felnőtt ember reakciója. Aki képes a megfeleő megküzdési stratégiát használni.
Nem utolsó sorban: kognitív sématerápiát csakis képzett szakember végezhet!