Amíg a gyertyád ég...(1) 

2025.02.18

A Kabbala a Közel-Kelet titkos tudásának ősi hagyománya. A Kabbala egyik jelentése  'kapni'. 'Megkapni' 'kifejleszteni' magunkban azokat a belső tulajdonságokat, melyek az Örökkévaló közelségébe emelnek minket. Tanításai felölelik a teológiát, kozmológiát, metafizikát, a mágiát. A XIX.-XX. századtól, az önismeret kifinomult rendszerévé vált.

Bár a Kabbalát elsősorban a zsidóság spirituális útjának ismerjük, tudásanyaga vallási szervezetek feletti. Az emberi örökség része. Tanításait gyakorlatait, felekezeti hovatartozás nélkül bárki megismerheti, gyakorolhatja. Amikor a kabbala a mindennapjaink részévé válik, elindulunk egy olyan önismereti úton, amely lépésről lépésre tanít felfedezni magunkban az isteni fényt. Ez a folyamat, az egymásra épülő fejlődési szintek elérésről, azok meghaladásáról szól.

Az önismeret bővítésén kívül, a Kabbalának létezik egy ősi misztikus ezoterikus hagyománya is. Ez a hagyomány Isten és ember kapcsolatára- kapcsolódására alapoz.

A kabbala okkult hagyományának alapját teremtéstörténete képezi

  1. Kezdetben volt a rendezetlen minőség a Káosz, az üresség.
  2. Ezen a rendezetlen minőségen túl létezett a Végtelen Fény /Ein Sof Aur/, ami magába foglalta az Abszolút Semmit és az Abszolút Mindent.
  3. A teremtés létrejötte az Isteni fény útja, Isten szavának eredménye. Eszerint tehát a teremtés, fény és hangfrekvencia alapú.

A teremtés folyamata egymásra épülő lépések sorozata. A Káoszon túl tehát létezett a Teremtő-fény. Azzal hogy ez a fény kiáradt létrehozta, az Univerzum összefüggő hálóját. Ez a felfoghatatlanul összetett mátrix, cim-cumnak nevezett folyamatokból, kitágulások összehúzódások sorozatából áll.

A fény kiáradásának révén 4 világ jön létre.

  1. Az isteni teremtő erő szüli a Kiáradás világát,
  2. Második maga a Teremtés, létrehozás
  3. Következő a Megformálás, testesülés,
  4. Legvégül a Cselekvés az életgyakorlat világát. (Bár a kiáradás 4 világot hoz létre, maga az Isteni szféra az ötödik világ.)

Azzal hogy az Örökkévaló a teremtés során visszahúzódott, teret engedett a teremtett világok létrejöttének. A világok mindegyikét ellentétes folyamatok tartják fenn. Itt gondolj pl a légzésedre mint ellentétes folyamatra.

A fény kiáradásának folyamata létrehozta az elemeket.

  1. Az isteni fényhez a tűz elem,
  2. A szellem világához a levegő elem,
  3. Ettől elkülönül az érzelmi rész, a víz elem,
  4. Legvégül az életgyakorlattal a föld elem jön létre. (Bár 4 elemet ismerünk, mivel mindezek a térben helyezkednek el, az ötödik elem a Tér.)

Ahhoz hogy a fény meg tudjon nyilvánulni, (mivel csak a fény létezett) szükség volt valamire, amihez képest érzékelhető annak fény-mivolta. Ezért a fény bizonyos hányada edénnyé kellett hogy váljon. Ezzel létrejöttek az anyag képviselői, a szférák. Ezek a szférák gyengék voltak ahhoz a számunkra felfoghatatlan fényenergiához, amivel a Isten elárasztotta őket. Képtelenek voltak megtartani ezt a fényfrekvenciát. Szétestek. Darabjaik egy része visszament az őseredethez, másik része különféle héjakat/anyaghalmokat képezve fennmaradt.

Minden amit szűkebb tágabb környezetedben érzékelsz, minden amit a világ rendszerének létezéséről tudsz, a Kabbala szerint annak az isteni egységnek a visszaállításáról kell szóljon ami az első edények széttörése előtt jött létre. Ezt a folyamatot a Kabbala Tikkun olám-nak "a világ gyógyításának" nevezi. A Kabbala szerint tehát az ember dolga, önmaga, ezáltal a világ jobbá tételén való munkálkodás.

Esetlenségeimen túl álljon itt, talán a legnagyobb kabbalista, Izsák ben Solomon Luria Ashkenazi ('Az Oroszlán')  gondolatmenete

Az Örökkévaló túláradó jósága, fénye egyedüli létezőként, kiáradt önmagából. Ahhoz, hogy a jelenleg érzékelhető világ létrejöhessen, az Örökkévalónak egy részét vissza kellett húznia önmagába. Az így létrejött tér (ahonnan kihúzódott) csakis tökéletlen lehet. Ez a tökéletlenség nem tudta teljes egészében befogadni a Teremtő fényét, ezért az isteni fénynyalábok darabokra törtek. Mi emberek egy darabjaira hullt tökéletlen világban létezünk. Fő feladatunk hogy az összetört fénynyalábok közül minél többet összegyűjtsünk, ami a világ megjavulásához fog vezetni. A tikkun-olam, a kis fényszilánkok gyűjtögetése minden ember feladata. Minden jobbító szándék, minden jobbító tett tikkun-olam magunkért, az emberiségért, a teremtett világért.

"Ha észreveszed, hogy mi szorul javításra és tudod, hogyan kell megjavítani, 

akkor megtaláltad a világ azon darabját, 

amelyet az Örökkévaló hagyott rád, hogy tökéletesítsd. 

Ha viszont csak azt látod, hogy mi a hibás és a rossz, 

akkor te magad szorulsz javításra."  

Menachem Mendel Schneerson 

Készítsd el weboldaladat ingyen!