
Csakrák működése
Ezt a finom-energetikai vizsgálatot, egy átfogó személyiségkép elkészítése előzte meg, azzal együtt teljes.
"I. Gyökércsakra (föld energia) Harmonikus működése megalapozza az energiaellátásunkat, a biztonság érzését, objektív életszemléletünket. Szilárd talajt ad lábunk alá, amire felépíthetjük életünket. Amennyiben kellő mennyiségű energiát közvetít a felsőbb csakrák felé, elősegíti az egyén testi, lelki szellemi stabilitását.
Működése, nagyban függ gyermekkorunk legfontosabb szereplőjének édesanyánknak, ránk gyakorolt hatásától. A korai jó anya gyermek kapcsolat következtében alakul ki, vagy nem, bennünk az ősbizalom, ami aztán egy életen át segít hinni magunkban, embertársainkban. A gondoskodó anyai szeretet megerősíti az egyéni próbálkozásokat, ezzel kialakítja a kompetencia érzését. Amennyiben az anya szerepe ellentmondásos, vagy a születés során bárminemű trauma történt, nagy az esélye hogy életét, a "nem vagyok elég jó" érzése szövi át. Az el nem fogadottság egy életre felerősíti a belső bizonytalanságot, a félelmet. A gyerek felnőtt korára sem érzi igazán szilárdnak a talajt a lába alatt akkor sem, ha egyébként megteremti az élethez szükséges erőforrásokat.
Harmonikus működés: A képletben egy jól működő gyökércsakra van, biztosítja az egzisztencia megteremtésére ösztönző energiák meglétét. Az életerő forrásaként megalapozza a családalapítási szándékot, elősegíti a szerető meleg légkör kialakításának képességét. Ad egy olyan belső tartást, ami (szükség esetén) egy határozott én-ellenállást eredményez. Képessé tesz a felszínen maradni bármi is történjen, Az egyén meg tudja vetni a lábát bárhol is van. Bízik magában, bízik az emberekben.
II. Hasi - szexcsakra (víz) A második csakra az érzelmek, a szexualitás, az alkotó erők, a társkapcsolat megteremtéséhez, viteléhez szükséges mozgásos energia központja. A föld elemet felváltja a víz, a szilárd folyékonnyá válik, a mozdulatlanság folyamattá alakul. Ez az energiaközpont segíti elő az örömök, az élet, szerelem, szex élvezetét. Optimális működése esetén sikeres az emberekhez való viszonyunk - főként a másik nemmel való kapcsolataink.
Harmonikus működés: Fontosak számára az érzelmi impulzusok, az életet a maga természetességében éli. Bár nem nagy volumenben, de ez az elem nagyobb energiával bír a személyiségében. Ez hangsúlyosabb szexuális igényt jelent. A testi kontaktus fontosságát. A női energiák megélése iránti igényt. Intuitív személyiség, sokszor mások számára logikátlannak tűnő megérzésekre hallgat. A nagyobb mennyiségű víz a harmónia iránti fokozottabb igényt, az érzések egyértelműbb kommunikálását, rugalmasabb személyiséget eredményez. Erőssége az empatikus képessége, illetve a környezettel való azonosulás igénye. Ez azt jelenti, hogy képes magából feladni csak azért, hogy megfeleljen. Alkalmazkodik az elvárt szerephez. Annak ellenére, hogy a víz /érzelmek nagyobb szerepet játszanak az életében (alapesetben) mégis előfordulhat hogy a környezet nem ezt érzékeli, vagy ennek a szélsőséges megnyilvánulási formáit érzékeli. Nagy eséllyel 3-7 éves kor körül kialakuló szexuális játék tiltásra került, és az intellektuális törekvéseket jutalmazták. Így bár a terület energetikailag hangsúlyos, szellemi szinten éli meg jobban.
III. Napfonat (tűz) Ez az érzőkör jelképezi cselekedeteinket, akaraterőnket. Befolyással van az emberi kapcsolatainkra, a mások iránt érzett szimpátiánkra ellenszenvünkre, segít jó érzelmi viszonyt kialakítani a környezettel. Az önérvényesítés területe. Feladata, az alsóbb csakrák törekvéseinek kifejezésre juttatása, ezek energiáinak tudatos irányítása, felhasználása.
Míg az első két csakra külső súlyponttal rendelkezik, (gyökér csoport, családtudat/ alhasi kapcsolati terület) addig a harmadik súlypontja, a bensőben keresendő. Lényege hogy mi hogyan viszonyulunk a külvilág felé, hogyan közvetítjük és éljük meg a bennünk lévő tűz energiát.
Harmonikus működés: A víz elem minimális túlsúlya valamelyest kontrollálja a tűz elem érvényesülését. Ez az oka, hogy önérvényesítés tekintetében kevésbé sikeres. Akarata fellobbanó jellegű nem egyenletes. Mivel a levegő elem mennyisége kevesebb a tűz nem tud azon a hőfokon égni, amin kellene (emésztési problémák). Önérvényesítésében gátolt, hol ösztönös késztetései (2.csakra) hol az intellektuális terület (4. csakra) veszik el az energiát. A mindennapokban ez azt jelenti, hogy hagyja magát elterelni, kevésbé következetes és céltudatos. A harmadik csakra működése harmonikus, ám a többihez viszonyítva nem képes kifejteni azt a hatást, amit megtehetne (asszertivitás). A hiányosságok diszharmonikus fellobbanásszerű kitöréseket eredményezhetnek.
IV. Szívcsakra (levegő) A szívcsakra energiarendszerünk központi erőműve. Összeköti a túlélésünket szolgáló alsóbb illetve a magasabb tudatállapotainkhoz köthető csakrákat. Amennyiben az alsó három energiakör optimálisan működik, szeretet különféle minőségeit már magunkénak tudhatjuk. Az érzelmi biztonság, a bensőséges emberi kapcsolatok, erős alapot adnak ahhoz, hogy elképzeléseinket meg tudjuk valósítani. Vonatkozik ez, a személyes, anyagi, társadalmi szükségleteinkre (napfonat), ezek szeretetére.
Harmonikus működés: A képletben hangsúlyos az éter elem jelenléte, ami folytja a levegő elemet, mivel a tűz kevesebb, mint a víz, az alsóbb csakrák is csökkentik a működését. Van egy viszonylag erős szexuálcsakra ami mozgásban tartja a személyiséget, áramló energiát adva neki, csökkenti a napfonat csakra tüzét, ami az önérvényesítésért felel. A szívcsakrás energia egy tettek szintjén megjelenő energiamennyiség. Lényege hogy mit teszek meg a másikért, mit teszek meg a szeretett személyért. Ez egy céltudatos cselekvés orientált terület. Cselekedeteinket gondolataink szabják meg. Amennyiben a gondolatok olyanok elősegítik a terület a gyakorlati élet szintjén történő áramoltatását. Mivel az érzelmei változékonyak, mivel önérvényesítés szintjén kevésbé hatékony, nem a megfelelő időben és módon áramoltatja fejezi ki, érzékelteti a szeretetét a mindennapi életgyakorlatban.
V. Torok-csakra (éter energia/ ákása )Az ötödik szintre érkeztünk, ezzel az újabb lépéssel ismét kissé távolabb kerültünk a test alsóbb fizikai aspektusaitól. Energetikai szinten biztosítja az összeköttetést, az érzelmi, mentális, spirituális késztetéseink, és az ezekre adott válaszreakcióink között. A kommunikáció központja.
Harmonikus működés: Mint azt az analízis és szintézis részekben írtam kiváló gondolkodási minőségek birtokosa, ami hiányos az a kritikai, ill stratégia alkotási képesség. Mivel a torokcsakra fejlett, éter energiából sok van, szétszórja, és nem összpontosítja a terület energiáit. A torokcsakra az alsóbb területeken is ezt a hatást erősíti Amiben jó. és ennek a területnek köszönhető, az a spontán játékos gyermeki viselkedés, és az intuíció megléte. Nagyon jól kommunikáció mellett, kreatív ötletes elképzelések.
VI. Homlokcsakra Energiával látja el az érzékszerveket. Az agyat feltöltve hatékonnyá teszi annak működését. Magasabb rendű spirituális képességek kapuja. Felelős a veleszületett intelligenciánkért. Amennyiben optimálisan működik, segítségével ösztönös megérzéseink, intuíciónk legmagasabb fokára juthatunk.
Csökkent működés: Kiváló szellemi képességek mellett működik alul a terület. Ennek vélhető oka a tudományos gondolkodás elsődlegessége. Legtöbben arra vagyunk koondicionálva hogy csakis a bizonyítható érveket fogadjuk el. A realitás talaján járjunk. Ez rendben is van. Addig így működünk, amíg ettől eltérő tapasztalatokat nem szereztünk. A harmadikszem csökkent működése felerősíti az ambivalenciákat. Az anyagi vágyakat, testi szükségleteket állítja szembe a felsőbbrendű én területeivel. Az intellektus szemben az ösztönkésztetésekkel. Nagyban nehezíti a befelé fordulást, a belső figyelmet, ami viszont nagyban segítené a jelenlegi problémák megoldását.
Koronacsakra: Tartalmazza az energia (prána) legtisztább formáját, Optimális működése esetén, képessé válunk szimbólumokban (teljes összefüggésben) érzékelni a világot (valóságot). A megérzések, látomások, intuíció központja. A legtöbb embernél nyugalmi állapotban van - sosem zárt - . Szomatikus szinten az agykéreghez kapcsolódik. Attól függően hogy merre irányul a figyelmünk, van egy felfelé a megvilágosodás azaz egy elvontabb megfoghatatlan sík felé tendáló, és egy lefelé (testi szint) a dolgok természetéhez kötődő területe. Ez az érzőkör ezen két aspektussal együtt teljes.
A kognitív tudatosság a koronacsakra lefelé/pszihikai szint felé irányuló funkciója. A transzcendens tudatosság megismeréséhez, az egységélmény valóságának megéléséhez, a meditáció vezeti el az embert. Az ember szintjén, csakis a kognitív tudatosság mérhető."
