
Az érzelmek kezelése a kézírásunkban. Az EQ írásos jegyei (2)
Daniel Goleman (Érzelmi Intelligencia c könyv) szerint, a szociális kompetenciák közül kiemelkedik az érzelmek időbeni felismerése. Elöljáróban egy ZEN történet....
"A forrófejű ifjú szamuráj gondolkodás nélkül levágta annak a fejét, aki a legkisebb mértékben is megsértette. Egy nap aggódni kezdett, hogy az istenek ezt nem nézik jó szemmel, halála után pokoli helyre száműzik. Meglátogatta hát Kanzaki Zen-mestert. Udvariasan kivonta borotvaéles katanáját, maga mellé tette, mélyen meghajolt, és így szólt: - Kérlek, beszélj nekem mennyről és pokolról! A Zen-mester felnézett, elmosolyodott, mosolya rekedtes kacagásba fordult. Az ujját az ifjú felé rázva hangosan kacagva, így szólt: - Te tudatlan ripők! Engem, a bölcs mestert mersz kérdezni mennyről és pokolról? Ne vesztegesd az időmet ostoba! Túl buta vagy ahhoz, hogy felfoghatnád ezeket a dolgokat!
A szamuráj majd felrobbant a méregtől. Bárki mást megölt volna, de most küzdött, hogy legyűrje indulatát. A Zen-mester még hanyagul odavetette: - Világos számomra, nincs egyetlen ember sem te ostoba fajtádból, aki egy szót is értene abból, amit mondok. Gyilkos düh szállta meg az ifjút. Talpra ugrott, felemelte kardját, hogy levágja a Zen-mester fejét. Ekkor a Zen-mester nyugodtan ennyit mondott: - Íme a pokol kapuja.
A harcos kővé meredt. Ebben a pillanatban megértette a pokol természetét: azt, hogy annak birodalma nem az életen túl terül el, hanem önnön természetében. Térdre borult, mélyen meghajolt tanítója előtt: - Mester, határtalan hálával tartozom ezért a tanításért. A Zen- mester elmosolyodott, és ezt mondta: - Íme a menny kapuja.

A fenti kis ZEN történet forrófejű szamurája csodálatos tanítást kapott mennyről, és pokolról, amiket érzelmeink segítségével magunknak generálunk. Kiemelkedik tehát ez EQ területei közül az érzelmek időbeni felismerése.
Grafológiai szempontú vizsgálati tartományai
- Önreflexió, a gondolkodás tudatosítása. Ez egy önellenőrző folyamat. Amikor egy figyelő ént építünk be a magunk, a gondolkodásunk, és cselekedeteink közé. Az önreflexió autonóm önálló személyiséget, öntudatos magatartást igényel.
- Kiegyensúlyozott emocionális bázis. Fontos hogy fenn tudjunk tartani egy kiegyensúlyozott érzelmi állapotot.
- Flexibilis gondolkodás. Amennyiben gondolkodásunk, személyiségünk rugalmas, könnyebben tudunk alkalmazkodni a helyzetekhez.
- Önismeret. Önbizalmunk, önértékelésünk reális legyen.
Írásos jegyek( A teljesség igénye nélkül, pár egyszerű példán)
Önrfelexió összetett fogalom. Önszabályozást, önmonitorozást jelent. Önszabályozás alatt azt az adottságot értem, ami lehetővé teszi, hogy kezelni tudjuk impulzusainkat. Olyan képesség, ami elősegíti környezetünkhöz való alkalmazkodásunkat. Tudása annak, hogyan használjuk fel örömünket, és bánatunkat ahelyett, hogy örömünk/bánatunk irányítana bennünket. Az önmitorozás képességével helyezzük el magunkat az adott közösségben. Az sem jó, ha alacsony, ha egyáltalán nem foglalkozunk mások számunkra lényeges megnyilvánulásaival, az sem, ha magas, amikor is túl érzékenyek vagyunk szociális jelzésekre. Legvégül az önelfogadás megléte, ami azt jelenti, képes vagyok elfogadni hogy nem mindenben vagyok olyan amilyen lenni szeretnék.
A megfelelő kontrollal élő ember jól tudja elhelyezni magát a csoportban, Margói egyenletesek, a jobb margóján (a külvilág oldala) természetes ingadozás látható, Betűk, szavak írása nagyság kialakítás tekintetében hasonlóságot mutat. Sorok, szavak távolsága nem szűk, és nem tág. Az írás kalligrafikusabb, jól olvasható, álló vagy fiziológiásan jobbra dőlő (85-90 fok között).

Az optimális mértékben önmonitorozók, a fenti írásjegyek mellett, egyenletes törzsvonallal, jól képzett kerek, jobb oldalra kissé nyitott én kép betűkkel (a,o) írnak.


Kiegyensúlyozott emocionális bázis. Nagyban összefügg az önreflexióval. A kiegyensúlyozottabb személyek érzelmei lassabbak keletkeznek, ezért az én számára jobban megfigyelhetők beazonosíthatók. Derűs alaphangulat mellett, egy kedélyhullámzásoktól mentes alap-állapotot jelent. Írásuk könnyen olvasható, soraik alapvonala egyenes (nem nyílegyenes). Az átlagosnál kisebb betűvel írnak, (Átlagos a középzónában mért 2,5 - 3,5 mm.) Lassabban egyenletesebben írnak.

A flexibilis gondolkodás, rugalmas viselkedést eredményez. A rugalmasan gondolkodók az elraktározott információkat (tapasztalatokat) könnyebben elő tudják hívni, nem ragaszkodnak szigorúan a berögződött gondolatmeneteinkhez, megengedik magunknak, hogy más gondolatmenetet is végig kövessenek. Írásuk dinamikus gyors, gördülékeny egyéni formákkal, kissé hullámzó alapvonallal, jól kombinált betűkapcsolásaik vannak. Egy betűt többféle képen írnak le.

A reális önértékelésűek jobban teljesítenek az élet minden területén, kevésbé szorongók, kevésbé befolyásolhatók. Harmóniában élnek önmagunkkal, tisztában vannak pozitív tulajdonságaikkal, elfogadják a hibáikat. Arányos törés mentes, túlságosan nem ingadozó én-kép betűket (a. o) írnak. Kétjegyű betűik első ( gy, ny,cs, zs, sz.) és második tagja egyforma nagyságot szélességet mutat. Az m betű első szára nem magasabb és alacsonyabb a többinél. Mondatkezdő betűik nem aránytalanul nagyok. Ováll képzésük - írásuk - szakadozás törésmentes. Az író felületen (lapon) arányos a térkezelésük.

Autonómia. Az autonóm személyiség megfelelő önszabályozással rendelkező ember. Felelősségteljes életszemlélet jellemzi. Írásképében megfigyelhető hogy a szavak első betűi külön állnak. Hosszabb szavaknál érzékelhető hogy szaggatottan ír (nem köt össze minden betűt). Nagyobb sor és szóközöket használ. Megjelennek az írásában a szögek. Erősebb nyomással ír. Írása álló, ez azt jelenti, hogy a betűi dőlés szöge 85-90 fok közé esik.
Szinte mindannyian voltunk olyan helyzetben, amikor érzelmeink eluralkodtak rajtunk, ami aztán helytelen reakciót eredményezett. Érdemes önmagunkra a mindenkori érzelmi állapotunkra odafigyelni. Jó hír hogy ez egyszerű gyakorlatok beiktatásával begyakorolható.
Köszönöm a figyelmedet! Szeretettel: Ilda
A téma bevezetője : Játszma mentesen. Az érzelmi intelligencia fejleszthető!(1)