Belső démon

2020.01.07

Carl Gustav Jung az elsők között volt, aki az embert komplex egységként kezelte. Felállított egy összetett modellt az emberi pszihére vonatkozóan. Azt mondta nekünk embereknek vannak közös, és egyéni tapasztalataink. Az egyéni tapasztalatok beépülve közösségi tapasztalatokká válnak, az évezredek során ezek ősképekké/archetípusokká érnek. Ezek lehetnek az egyéni és a kollektív tudattalan ősképei/archetípusai.

A kollektív tudattalan ősképei meghatározzák a személyiséget.

Jung szerint, az évezredek során, többféle szerepszemélyiséget sajátítottunk el. Ezt elnevezte personának. Personánknak több szerepet kell elsajátítania pl apa, oktató, szerető férj stb. Akkor vagyunk sikeresek, ha nem azonosulunk teljes mértékben az aktuális szerepkörünkkel, személyiségünket megtartjuk. Biztosan ismertél olyan embert, aki nagyhatalmú vezetőként azt gondolta ő az Isten, minden helyzetben így is viselkedett, miután nyugállományba ment, hónapok alatt vált egy senkivé. Ő azonosult a szereppel, miközben elvesztette a személyiségét / personáját.

Személyiségünkkel/personánkkal egyidőben kifejlődik bennünk egy árnyékszemélyiség. Minden emberben! Lehet politikus, lelkész, munkás, nő, férfi, gyermek nincs kivétel. Az árnyék önálló autonóm terület. Jung azért nevezte el árnyéknak, mert nem, vagy nagyon nehezen érzékelhető. Elfojtott, letagadott, elnyomott részeket tartalmaz. Amivel nem tudunk, vagy nem akarunk azonosulni. Ő a sötét oldalunk. Szocializációnk következménye. Magában foglalja mindazt, amit szeretnénk elkerülni, kellemetlen fekete lyuk szerű képződmény, ami láthatatlanul mindent elnyel. A pszihoszomatikus betegségek kialakulásáért felelős TITKOS ENITÁS. Ami annál nagyobbra nő, minél több tiltást (Nem lehet, így egy kislány kisfiú nem viselkedik!) szenvedünk el, felnövekedvén.

Jó hír!! Az árnyékot, következetes önmunkával   fel lehet deríteni, meg lehet haladni!   Erre több módszer is van. Hoztam egy példát. A módszer a Tibeti buddhista tong-len meditációs gyakorlatból merítkezett. A gyakorlat során fekete füst formájában vizuálizáljuk egy érző lény fájdalmát, ezt magunkba foglaljuk, és fehér fényt elfogadást szeretetet küldünk irányába. (Nagyszerű megbocsátás gyakorlat is.) A gyakorlat az árnyékunkkal is elvégezhető! Bármikor gyakorolható. 

A témában olvasásra ajánlom Charley Morley: Álmodj fényt a sötétségbe! c könyvét.

Jó gyakorlást kívánok!

Szeretettel: Ilda


Készítsd el weboldaladat ingyen!