
Szerveink napi rutinja: a kínai szerv-óra

A hagyományos kínai orvoslás szerint, szerveink meghatározott rendszer szerint működnek. Meg van az ideje a munkának, a pihenésnek az étkezéseknek, illetve minden tervezett tevékenységnek. Főbb szerveink (12) két óránként váltják egymást. Az éppen aktuális 'munkásnál' van majdnem az összes energiamennyiség. Energiáink meridiánokon (energiacsatornákon) haladnak. Amennyiben figyelembe vesszük az alábbi kínai szervórát, magunk is tehetünk az energiaáramlás optimalizálásának érdekében. A szervóra testünk 12 csatornáját mutatja. Mindegyiknél van olyan kétórás periódus, amikor a csi ( energia) áramlása maximális.
1-től 3 óráig: a szervezet teljesítőképessége ekkor a legalacsonyabb. A máj teljes erővel méregtelenít, nem szabad tovább terhelni.
3-tól 5 óráig: a tüdő aktív ideje, felkészül az egész napi munkára. A férfiak nemi aktivitása ekkor a legnagyobb, mert ilyenkor termelődik a legtöbb nemi hormon.
5-től 7 óráig: ebben az időben legaktívabb a vastagbél. A székletürítés ideje. Megszabadítjuk szervezetünket a salakanyagban található mérgektől, így azok nem tudnak visszaszívódni, teljesítőképességünket csökkenteni.
7-től 9 óráig: a gyomor leginkább terhelhető időszaka. Ekkor tud a leghatékonyabban dolgozni, vitaminokban ásványi anyagokban gazdag, bőséges reggelit fogyasszunk.
9-től 11 óráig: testhőmérsékletünk ekkor a legoptimálisabb, az idegrendszer ebben az időszakban a legnyugodtabb, teljesítőképességünk magas.
11-től 13 óráig: 11 óra a szívciklus csúcspontja, a legjobb idő a sportra. Délben erősödik a gyomorsav-, majd később az epetermelődés, elősegíti a szervezetet az ebéd elfogyasztására.
13-tól 15 óráig: lassul a vérkeringésünk, energiáink a vékonybélben koncentrálódnak, csökken a fájdalomérzet, magasabb a fájdalomküszöb.
15-től 17 óráig: a legintenzívebben, a hogyhólyag dolgozik, ebben az időszakban fogyasszunk bőséges cukor és alkoholmentes folyadékot. Szervezetünk kiüríti a méreganyagokat, ismét ereje teljében van, tevékenykedhetünk teljes energiabedobással.
17-től 19 óráig: vesénk a legnagyobb tisztító munkában, ezért ebben az időben ne terheljük tovább zsírral, cukorral, sóval és egyéb mérgező anyagokkal. Vérnyomásunk csökken, szívműködésünk lassul, egy kicsit nem árt megpihenni. Könnyű vacsora elfogyasztása ajánlott.
19-től -21 óráig: már ne vacsorázunk, nem dolgozza fel szervezetünk, hanem elraktározza. Energiapályáink lelassulnak, felkészülünk az éjszakai pihenőre, érzékeink kifinomulnak.
21-től 23 óráig: az ún "hármas melegítő" időszakában testünk és lelkünk nyugalomra, pihenésre vágyik, teljesítőképességünk csökken, a pihentető alvás ideje, ne végezzünkaktív testi, szellemi tevékenységet. A hármas melegítő nem szerv, hanem azt a helyet jelöli, ahol testünk alsó/középső /felső részének szervei együttműködnek. Feladata, hogy a légzés, az evés és az ivás során a szervezetünkbe jutó, a tüdő és a gyomor által felvett energiákat a testünkbe irányítsa.

Michael Gienger - Wolfgang Maier: A szervóra és egy kristályok c könyve alapján.